Výuka:

  • Vibrační spektroskopie v biofyzice
    Kód: NBCM017
    Rozsah v LS: 0/6 Z

  • Fyzikální praktikum III
    Kód: NOFY028
    Rozsah v LS: 0/4 Z
    Anotace: Praktikum z optiky. Podrobnější informace naleznete zde
    Poznámka: odborná asistence, odpovědný vyučující: Mgr. Hana Císařová

  • Význam a funkce kovových iontů v biologických systémech
    Kód: NBCM023
    Rozsah v ZS: 2/0 Zk
    Anotace: Anorganické prvky v živých systémech, výskyt a funkce. Esencialita a toxicita kovů. Komplexní ionty přechodových kovů. Interakce kovů s porfyriny a nukleovými kyselinami. Metabolizmus nejvýznamnějších kovů (Fe, Cu, Zn, Ni) a nejvýznamnější enzymy obsahující stopové prvky. Chemoterapeutika s některými neesenciálními kovy. Předpoklady: F374, F491.

  • Optická mikroskopie a vybrané biofyzikální zobrazovací techniky
    Kód: NBCM114
    Rozsah v ZS: 2/0 Zk

  • Zajímavosti v optice
    Kód: NUFY064
    Rozsah v ZS: 0/2 Z

  • Experimentální metody biofyziky a chemické fyziky I
    Kód: NBCM177
    Rozsah v ZS: 4/0 Zk
    Anotace: Zdroje, detektory a spektrální analyzátory v optické spektroskopii Interakce optického záření s izolovanou molekulou. Dipólová aproximace Výběrová pravidla pro elektronové, vibrační a rotační optické přechody. Metody a použití elektronové absorpční spektroskopie. Metoda excitace a sondování. Použití polarizovaného záření a jeho analýzy v optické spektroskopii. Lineární a cirkulární dichroismus. Metody a použití vibrační absorpční spektroskopie. Metody elastického, dynamického a Brillouinova rozptylu a jejich využití. Ramanův rozptyl, metody měření a využití. Principy a základní pojmy luminiscence (typy luminescence, Jablonského diagram, kinetiky, kvantový výtěžek, doby života, Franck-Condonův princip). Vliv mezimolekulárních interakcí na parametry luminiscence (vliv prostředí, rezonanční přenos energie, zhášení emise). Emisní anizotropie Měření stacionární a časově rozlišené luminiscence. Fosforescence, single-molekulární spektroskopie. Vliv interakce s okolím na šířku spektrální čáry. Jaderná magnetická rezonance: princip, experimentální uspořádání, excitace a detekce signálu, základní pulsní sekvence. NMR vysokého rozlišení organických látek v kapalinách: interpretace spekter. Elektronová paramagnetická rezonance: princip, experimentální uspořádání, použití. Rozptyl a difrakce rentgenového záření, elektronů a neutronů. Principy základních difrakčních metod. Symetrie a struktura krystalů a jejich určení z difrakčního obrazu.

  • Experimentální metody biofyziky a chemické fyziky II
    Kód: NBCM178
    Rozsah v LS: 2/0 Zk
    Anotace: Fluorescenční značky a sondy; Fluorescenční proteiny; fluorescence proteinů Mikroskopie atomárních sil a plasmonová resonance Mössbauerova spektroskopie Kalorimetrie Hmotnostní spektrometrie Fotoakustická spektroskopie Separační metody (centrifugace, chromatografie, elektroforéza) Elektronová mikroskopie Elektrochemie (cyklická voltametrie, elektrochemická impedanční spek.) Základy zobrazovani MRI a mikrozobrazovani

  • Pokročilé metody optické spektroskopie
    Kód: NBCM179
    Rozsah v LS: 3/0 Zk
    Anotace: Pokročilé zobrazovací metody (FLIM, polarizovaný a spektrální FLIM, spektrální zobrazování). Časově rozlišená fluorescenční spektroskopie ve frekvenční doméně, FCS. Fluorescenční, konfokální, vícefotonová a superrozlisovací mikroskopie. Nelineární metody Ramanova rozptylu (HRS, SRS, CARS), Ramanova optická aktivita (ROA). Pokročilé techniky Ramanovy spektroskopie (SERS, CRM, DCDR). Generace a charakterizace femtosekundových pulsů. Základy 2DES spektroskopie. Nelineární optické jevy a jejich využití v optické spektroskopii (parametrická generace, generace vyšších harmonických, Kerrovy a Pockelsův jev. Metody vysokého spektrálního rozlišení. Nízkoteplotní spektroskopie. Relaxační procesy, příčná a podélná relaxační doba, homogenní šířka a doba života, spektra v pevné matrici.