Ukončené granty:

  • Pokročilé ultra-rezistentní funkční polymerní kartáče v komplexních biologických médiích

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: 21-19779S
    Hlavní řešitel: RNDr. Hana Lísalová, Ph.D. (Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.)
    Spoluřešitelé: Prof. RNDr. Marek Procházka, Dr.

    Annotace grantu
    Nežádoucí samovolná adheze molekul k syntetickým povrchům reprezentuje hojně rozšířený a složitý problém v řadě odvětví zahrnující I bioanalytické metody a biočipové technologie. Cílem projektu je přinést nové základní poznatky v oblasti molekulárních mechanismů nespecifických vazeb k povrchům s využitím tzv. ultra-rezistentních funkčních povrchů. Budou sestavovány molekulární modely mechanismu nespecifických vazeb na základě extenzivní studie vztahů mezi vlastnostmi syntetických povrchů a komplexními biologickými vzorky. Vybrané funkční ultra-rezistentní povrchy budou funkcionalizovány DNA nanostrukturovanými motivy s cílem vyvinout nové metodologie pro strukturní funkční analýzy polymerních vrstev a vývoje nových biosenzorů pro analýzy komplexních biologických vzorků. Výzkum bude prováděn pomocí řady pokročilých experimentálních technik, např.SERS, SPR, konfokální mikroskopie s vysokým rozlišením, iSCAT, nebo elipsometrie pro analýzy ve vodném prostředí v kombinaci s teoretickými přístupy.

  • Nové přístupy v povrchem zesílené optické spektroskopii pro vysoce citlivý a specifický biosenzing

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: 18-10897S
    Hlavní řešitel: Prof. RNDr. Marek Procházka, Dr.
    Spoluřešitelé: Jan Proška (FJFI CVUT v Praze)

    Annotace grantu
    Hlavním cílem projektu je ukázat možnosti pro další vylepšení a rozšíření aplikací povrchem zesílené optické spektroskopie pro vysoce citlivý a specifický senzing biologicky důležitých látek. Nové přístupy budou zahrnovat především vývoj nových povrchů k vylepšení citlivosti a specificity detekce pomocí Ramanovy a fluorescenční spektroskopie. Konkrétní cíle jsou: (i) navrhnout a vyvinout nové povrchy pro spektroskopii kapkově nanášených povlaků (DCDRS) ke zvýšení citlivosti detekce a snížení objemu vzorku, (ii) navrhnout a vyvinout nové stříbrné a zlaté nanostruktury pro detekci pomocí povrchem zesíleného Ramanova rozptylu (SERS), (iii) ukázat možnosti kombinace DCDR a SERS technik pro biosenzing, (iv) optimalizovat fluorofor/ povrchem zesílený substrát pro detekci povrchem zesílenou fluorescencí (SEF). Pro testování použitelnosti našich přístupů bude studována široká škála biologicky významných látek včetně některých s analytickým významem (vitamíny, pesticidy, polutanty, antrax, fytosteroidy).

  • Vzájemné ovlivnění chemických a plasmonem indukovaných procesů v hybridních systémech plasmonických nanočástic a molekul

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: 17-05007S
    Hlavní řešitel: RNDr. Ivana Šloufová, PhD. (Přírodovědecká Fakulta UK)
    Spoluřešitelé: Prof. RNDr. Marek Procházka, Dr., Doc. RNDr. Peter Mojzeš, CSc.

    Annotace grantu
    Hlavní cíl projektu je objasnění mechanismů chemických a plasmonem-indukovaných procesů v hybridních systémech tvořených plasmonickými nanočásticemi a molekulami. Dále bude studováno jejich vzájemné ovlivňování v komplexních procesech např. v plasmonem zprostředkovaných reakcích na površích či chemicky indukované změny v plasmonem zesílených optických odezvách. Cílem projektu je rovněž získání nástroje pro cílenou kontrolu těchto procesů ve vybraných hybridních systémech plasmonických částic s molekulami. Konkrétní cíle projektu jsou: (i) odhalení možné plasmonem zprostředkované reakce na povrchu nanočástic pomocí nově vyvíjeného postupu založeného na povrchem-zesíleném Ramanově rozptylu (SERS), (ii) vývoj SERS spektrální sondy a chemického sensoru, (iii) generace a identifikace nových typů povrchových částic, (iv) zvýšení úspěšnosti a reprodukovatelnosti plasmonem zesílených optických odezev ve vybraných hybridních systémech tvořených plasmonickými kovy a molekulami.

  • Nové substráty a přístupy pro citlivý a reprodukovatelný biomolekulární senzing pomocí spektroskopie povrchem zesíleného Ramanova rozptylu

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: P205/13/20110S
    Hlavní řešitel: Prof. RNDr. Marek Procházka, Dr.
    Spoluřešitelé: Jan Proška (FJFI CVUT v Praze)

    Annotace grantu
    Spektroskopie povrchem zesíleného Ramanova rozptylu (SERS) je používána v řadě aplikací, ale biosenzoring vyžaduje vysoce citlivé a reprodukovatelné kovové nanosubstráty. Navrhovaný projekt je dlouhodobý (5 let) program základního výzkumu s účastí studentů. Hlavním cílem je vývoj SERS techniky pro citlivé a reprodukovatelné SERS bimolekulární studie a biosenzing. Pevné pravidelné zlaté a stříbrné nanostruktury s vysoce kontrolovanými strukturními a optickými vlastnostmi budou racionálně navrhovány a vyráběny pomocí různých metod přípravy a optimalizovány použitím teoretických prístupů. Ve snaze maximalizovat rozšíření SERS aplikací nových substrátu bude testováno velké množství biomolekul včetne klasických typů a dále biomolekul významných v klinické diagnostice rakoviny (protoporfyrin IX, PSA) a Alzheimerovy choroby (beta-amyloid). Projekt se zaměřuje především na zlepšení citlivosti a analytického potenciálu každého systému SERS substrát/biomolekula pomocí přizpůsobení určitého SERS substrátu na určitou biomolekulu.

  • Povrchem zesílená Ramanova mikrospektroskopie aplikovaná na molekulární a buněčné úrovni

    Grantová agentura: MŠMT
    Identifikační číslo grantu: 7AMB12FR023
    Hlavní řešitel: Prof. RNDr. Marek Procházka, Dr.
    Spoluřešitelé: Igor Chourpa (Univerzita Tours, Francie)

    Annotace grantu
    Jedná se o česko-francouzský projekt MOBILITY ve spolupráci s Univerzitou Tours (Prof. I. Chourpa). Hlavním cílem projektu je vývoj specifické metodiky založené na spektroskopii povrchem zesíleného Ramanova rozptylu (SERS) pro mikroskopický senzing biologických molekul a jejich interakcí (léčiva a jejich metabolity, nukleové kyseliny, proteiny…) jak in vitro tak in vivo. Zlepšení citlivosti a reprodukovatelnosti pevných SERS aktivních povrchů a funkcionalizovaných, volných nebo immobilizovaných, zlatých a stříbrných nanočástic bude klíčovým předpokladem pro tento účel. Pro in vivo studium budou použity různé rakovinové buněčné linie (lidská rakovina prsu MCF-7 a MDA-M-231, lidská rakovina mozku F98). Biokompatibilita substrátů bude zjišťována za pomocí měření in vitro cytotoxicity.