Ukončené granty:

  • Studium strukturních a vazebných vlastností TRPM kanálů

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: 17-04236S
    Hlavní řešitel: Ing. Jan Teisinger, CSc (Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.)
    Spoluřešitelé: RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD.

    Annotace grantu
    TRP kanály jsou celulární sensory regulované širokým spektrem fyzikálních a chemických stimulů. Mají rovněž úlohu v buněčné regulaci, kdy odpovídají na environmentální podněty a vykazují polymodální vlastnosti. Fosfatidyl- inositol- 4,5- bisfosfát (PIP2) je intracelulární messenger, jehož interakce s proteiny ovlivňují signalizační dráhy. Procesy otevírání a zavírání TRP kanálů jsou regulovány interakcí s PIP2. Identifikace a funkční význam vazebných míst pro PIP2 na intracelulárních koncích N- a C- TRPM kanálů bude předmětem tohoto projektu. Série fúzních proteinů různých délek a mutací na N-a C- koncích kanálů budou využity k charakterizaci vazebných míst pro PIP2 pomocí spektroskopických metod. Data budou korelována s výsledky získanými elektrofysiologickými měřeními, kdy TRPM kanály a jejich mutované formy s PIP2 doménami budou exprimovány v HEK 293 buňkách. Budou vytvořeny homologní modely TRPM kanálů na základě známých struktur TRPV1, TRPV2 a TRPA1 kanálů a prostřednictvím molekulárně dynamických simulací bude zkoumána jejich interakce s PIP2.

  • Objasnění struktury a interakcí glykokonjugátů a glykanů pomocí vibrační spektroskopie

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: 16-00270S
    Hlavní řešitel: Ing. Jakub Kaminský, Ph.D. (Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.)
    Spoluřešitelé: RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD.

    Annotace grantu
    Glykany jsou cukerné části glykoproteinů, glykolipidů a proteoglykanů, jež velmi často určují i jejich funkci. Glykany se účastní řady procesů jako například skládání proteinů, receptorových vazeb, aktivace receptorů, či se podílí na soudržnosti buněk. Přesná strukturní charakterizace glykanů a vztah struktury k funkci jsou nezbytné pro detailní pochopení této funkce a lepšímu využití glykanů. Ovšem škála nástrojů dostupných pro strukturní studie je zde omezená. V projektu navrhujeme výzkum struktury glykanů pomocí metod vibrační optické aktivity. Podstatou projektu je vývoj spojených teoretických a experimentálních postupů pro předpovědi a interpretace vibrační optické aktivity (zejména Ramanovy optické aktivity) glykanů, jejich fragmentů a konjugátů a využití těchto postupů pro stadium jejich struktury, dynamiky a interakcí. Projekt povede k širšímu použití vibrační optické aktivity v biomedicíně, biochemii, či strukturní analýze sacharidů.

  • Modelování interakce antibakteriálních peptidů s modelovou membránou a možnost predikce jejich biologické aktivity

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: P208/10/0376
    Hlavní řešitel: RNDr. Lucie Bednárová, CSc. (Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.)
    Spoluřešitelé: RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD.

    Annotace grantu
    Antibakteriální peptidy (AMP) nově izolované z včelých jedů a jejich analoga budou studovány pomocí širokého výběru experimentálních technik - spektroskopie cirkulárního dichroismu (CD), stopped flow CD, FTIR, Ramanovská spektroskopie, fluorescenční spektroskopie včetně fluorescenční korelační spektroskopie (FCS). Mechanismus jejich účinku bude zkoumán pomocí interakcí s modely membrán různých typů buněk. Navržené membránové modely spolu s výběrem peptidů a se souborem použitých experimentálních technik poskytnou možnost pochopit funkci peptidů studované skupiny AMP. Korelace dosažených výsledků s výsledky biologických testů přispěje k zjednodušení eventuálních modifikací analogů syntetizovaných pro lékařské účely.

  • Testování vazby mezi cerebrosterolem a peptidem amyloidu beta 1-40

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: 305/09/0457
    Hlavní řešitel: Ing. Zdena Krištofiková, PhD. (Psychiatrické centrum Praha)
    Spoluřešitelé: RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD.

    Annotace grantu
    Ačkoliv příčiny Alzheimerovy demence zatím ještě nebyly plně objasněny, předpokládá se, že klíčovou roli v rozvoji onemocnění hrají peptidy amyloidu beta. Toxicita peptidů pravděpodobně úzce souvisí s jejich schopností oligomerizovat nebo tvořit komplexy s různými endogenními látkami. V poslední době je značná pozornost věnována výzkumu látek, které svou vazbou k peptidům amyloidu beta omezí jejich toxické účinky a které by tedy mohly být použity při terapii Alzheimerovy demence. Např. stereospecifická vazba k přirozeně se vyskytujícímu 22R-hydroxycholesterolu snižuje toxicitu peptidů, enantiomer 22S-hydroxycholesterol je neúčinný. Převážně v mozku vznikající 24S-hydroxycholesterol (cerebrosterol) je velmi účinným inhibitorem sekrece peptidů amyloidu beta v experimentu in vitro. Naše předchozí práce prokázala snížené účinky neagregovaných i agregovaných peptidů v přítomnosti racemického 24-hydroxycholesterolu, které pravděpodobně souvisely se vznikem komplexu. Mechanizmus interakce však ještě nebyl detailněji objasněn.

  • Nové přístupy ke studiu struktury proteinu pomocí vibrační spektroskopie

    Grantová agentura: GAAV
    Identifikační číslo grantu: KJB101120805
    Hlavní řešitel: RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD.
    Spoluřešitelé: RNDr. Kateřina Hofbauerová, PhD.

    Annotace grantu
    Určení struktury proteinů představuje jednu z klíčových úloh současné molekulární biologie. Je zde naléhavá potřeba třídimenzionálních struktur proteinů pro pochopení jejich role v organizmech a pro efektivní návrh léčiv. Hlavním cílem projektu je vývoj nové metodiky pro stanovení obsahu sekundárních struktur proteinů pomocí vibrační spektroskopie (Ramanova spektroskopie, Ramanova optická aktivita, Ramanova spektroskopie kapkově nanášených povlaků, Fourierova infračervená spektroskopie, Fourierova infračervená spektroskopie se zeslabenou totální reflexí). Pro každou metodu bude změřena nová rozsáhlá spektrální referenční sada, budou implementovány stávají metody a nové metody (založené na multivariační statistice) s vyšším informačním obsahem, např. určením počtu strukturních segmentů, či sbalení atd. Vyvinuté metody budou volně k dispozici a mohou být aplikovány v dalším proteinovém výzkumu.

  • Strukturní a vazebné vlastnosti lidského alfa(1)-kyselého glykoproteinu

    Grantová agentura: GAČR
    Identifikační číslo grantu: 202/06/P208
    Hlavní řešitel: RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD.

    Annotace grantu
    Projekt je zaměřen na studium lidského α (1)–kyselého glykoproteinu (AGP), též známého pod názvem orosomukoid. Protein hraje důležitou roli v krevní plazmě při patofyziologických stavech, a proto jsou na něj cíleny řady léčiv. Nicméně, struktura i funkce proteinu zůstávají neznámé. Projekt se soustředí na detailní studium struktury AGP a jeho genetických variant, a to z jedné strany prostřednictvím experimentálních fyzikálních metod optické spektroskopie (Ramanovy spektroskopie, Ramanovy optické aktivity, infračervé a UV–VIS spektroskopie), a z druhé strany prostřednictvím teoretických výpočetních metod, tj. počítačového modelování proteinů. Rovněž budou studovány vazby ligandů (především s biomedicínským využitím) na AGP. Cílem je vytvořit dostatečně experimentálně verifikované počítačové modely genetických variant AGP, detailně charakterizovat jejich vazebná místa a pochopit roli cukerné složky AGP v jeho biologické a strukturní funkci. Projekt významně přispěje k pochopení strukturních a vazebných vlastností AGP a umožní efektivnější navrhování léčiv cílených na tento protein.