Ukončené granty:

  • (113-09/260094) Specifický vysokoškolský výzkum

    Grantová agentura: MŠMT
    Identifikační číslo grantu: SVV 260094
    Hlavní řešitel: RNDr. Jakub Pekárek, PhD.
    Spoluřešitelé: Mgr. Gabriel Korcsmáros, PhD., RNDr. Artem Musiienko, PhD., RNDr. Martin Rejhon, PhD, Mgr. Igor Vasylchenko, RNDr. Katarína Ridzoňová, RNDr. Vojtěch Vozda, PhD., Mgr. Peter Darebník, RNDr. Lukáš Beran, PhD.

    Annotace grantu
    Specifický vysokoškolský výzkum - SVV\ Prostředky tohoto grantu je možné použít jako náklady na pořízení hmotného a nehmotného majetku, náklady na služby, provozní náklady i cestovné (na cestovní příkaz). Na jednoho\ doktoranda v prezenčním studiu na MFF připadá v letošním roce částka 20 000 Kč. Prostředky budou uvolňovány z účtu projektu podle účetních dokladů, které budu podepisovat a ponechám\ si jejich kopie. Předkládaný průvodní list k faktuře musí být schválen\ (podepsán) školitelem. Prostředky je třeba vyčerpat do konce listopadu 2014.

  • Pekárek (102-10/250350) Rychlá charakterizace kvality polovodičových detektorů radiačního záření

    Grantová agentura: GAUK
    Identifikační číslo grantu: 1170716/2016
    Hlavní řešitel: RNDr. Jakub Pekárek, PhD.

    Annotace grantu
    Projekt se bude zabývat studiem netradičních polovodičových detektorů na bázi CdTe/CdZnTe, GaAs, SiC, ZnO a diamantu. Na jedné straně se jedná o materiály, které umožňují získat vysoké energetické rozlišení za pokojové teploty (CdTe/CdZnTe, GaAs), na straně druhé jde o materiály s vysokou odolností vůči radiačnímu a tepelnému poškození (SiC, ZnO, diamant) a možností pracovat za vysokých teplot díky velké šířce zakázaného pásu (Eg ~3,3eV při 300K). Technologie přípravy detektorů na bázi těchto materiálů není dostatečně optimalizována. Ukazuje se, že nejen defekty vznikající při růstu krystalů, ale i povrchové úpravy, díky nimž na povrchu detektoru vznikají oxidové nanovrstvy, mají zásadní vliv na detekční schopnosti i na životnost jednotlivých detektorů. Projekt je zaměřen na zkoumání výsledné kvality připravených detektorů, které budou charakterizovány optickou metodou meření transientních proudů (Transient-current-technique TCT). TCT umožňuje stanovit řadu transportních vlastností detekčních zařízení, jako je profil vnitřního elektrického pole, účinnost sběru náboje, driftovou pohyblivost a doba života nosičů náboje a jiné. Získané výsledky budou porovnány s měřením účinnosti sběru náboje a spektrálního rozlišení detektorů s použitím zdrojů alfa/gama-záření. Takto lze i studovat časovou stabilitu jednotlivých detektorů.